Thematic sessions



S01 Biomechanics and biomaterials
Organizers:
R. Będziński (University of Zielona Góra, Poland)
L. Borbás (Budapest University of Technology and Economics, Hungary)
A. Freddi (University of Bologna, Italy)
S02 Computational solid mechanics
Organizers:
T. Burczyński (IPPT PAN, Warsaw, Poland)
J. Korelc (University of Ljubljana, Slovenia)
P. Kowalczyk (IPPT PAN, Warsaw, Poland)
S03 Continuum mechanics
Special session on the occasion of Professor Henryk Petryk's anniversary
Organizers:
D. Bigoni (University of Trento, Italy)
S. Forest (MINES Paristech, Paris, France)
S. Stupkiewicz (IPPT PAN, Warsaw, Poland)
S04 Coupled problems, thermomechanics, phase transformations
Organizers:
J. Badur (IMP PAN, Gdańsk, Poland)
R. Pęcherski (IPPT PAN, Warsaw, Poland)
H. Shodja (Sharif University of Technology, Teheran, Iran)
S05 Damage and fracture mechanics
Organizers:
M. Basista (IPPT PAN, Warsaw, Poland)
J. Hohe (Fraunhofer IWM, Freiburg, Germany)
S06 Experimental mechanics
Organizers:
S.K. Kourkoulis (National Technical University of Athens, Greece)
Z.L. Kowalewski (IPPT PAN, Warsaw, Poland)
P. Pyrzanowski (Warsaw University of Technology, Poland)
S07 Geomechanics and granular materials
Organizers:
R. Kacianauskas (Vilnius Gediminas Technical University, Lithuania)
H. Kruggel-Emden (Technische Universität Berlin, Germany)
J. Rojek (IPPT PAN, Warsaw, Poland)
J. Tejchman (Gdańsk University of Technology, Poland)
S08 Mechanics of defects and singularities: cracks, dislocations, inclusions, interfaces
Organizers:
V. Eremeyev (Gdańsk University of Technology, Poland)
M. Lazar (Technische Universität Darmstadt, Germany)
G. Mishuris (Aberystwyth University, UK)
I. Sevostianov (New Mexico State University, USA)
B.L. Sharma (Indian Institute of Technology Kanpur, India)
S09 Micromechanics, multiscale modelling, multi-component and composite materials
Organizers:
K. Kowalczyk-Gajewska (IPPT PAN, Warsaw, Poland)
S. Mercier (Université de Lorraine, Metz, France)
A. Srivastava (Texas A&M, USA)
G. Vadillo (Universidad Carlos III, Madrid, Spain)
S10 Nonlinear dynamics, vibrations and control
Organizers:
Jilin Hou (Dalian University of Technology, China)
Ł. Jankowski (IPPT PAN, Warsaw, Poland)
P. Perlikowski (Lodz University of Technology, Poland)
S11 Structural optimization and optimum material design
Organizers:
B. Błachowski (IPPT PAN, Warsaw, Poland)
M. Gilbert (University of Sheffield, UK)
T. Lewiński (Warsaw University of Technology, Poland)
S12 Shells and plates
Organizers:
S. Bauer (St-Petersburg State University, Russia)
F. Gruttmann (Technische Universität Darmstadt, Germany)
K. Wiśniewski (IPPT PAN, Warsaw, Poland)
W. Witkowski (Gdańsk University of Technology, Poland)
S13 Smart materials and structures
Organizers:
J. Kaleta (Wrocław University of Science and Technology, Poland)
G. Litak (Lublin University of Technology, Poland)
R. Matsui (Aichi Institute of Technology, Toyota, Japan)
E.A. Pieczyska (IPPT PAN, Warsaw, Poland)
H. Tobushi (Aichi Institute of Technology, Toyota, Japan)

Top

Secretariat


Scientific aspects
Institute of Fundamental Technological Research
Polish Academy of Sciences
Pawińskiego 5B, 02-106 Warsaw, POLAND
E-mail: solmech2020@ippt.pan.pl

Privacy Policy

Payment, travel and hotels
Global Congress
Mokotowska 4/6/305, 00-641 Warsaw, POLAND
E-mail: global@globalcongress.pl